Uloga bora u lijeski i koštićavom voću
Bor je ključan mikroelement za uzgoj lijeske i koštićavih voćaka jer podržava pravilno formiranje plodova i pupova te jača strukturu biljnih tkiva. Posebno je važna folijarna prihrana borom na kraju vegetacije, kada biljke akumuliraju rezerve hranjivih tvari za zimu i pripremu za sljedeću sezonu. Nedostatak bora može dovesti do deformiranih pupova i smanjenja kvalitete plodova, stoga je njegova primjena u ovoj fazi ključna za osiguranje visokog prinosa i zdravlja biljaka.
Faze primjene bora u vegetacijskom ciklusu
Folijarna prihrana borom preporučuje se u nekoliko faza tijekom vegetacijskog ciklusa:
- Prije cvatnje: Bor pomaže pravovremenom otvaranju cvjetova i osigurava pravilno oprašivanje.
- Tijekom formiranja plodova: Potiče prijenos hranjivih tvari i doprinosi formiranju zdravih plodova.
- Nakon berbe, na kraju vegetacije: Akumulira rezerve bora za zimu i priprema biljku za sljedeću sezonu, s posebnim naglaskom na formiranje pupova.
Folijarna prihrana borom za formiranje pupova u sljedećoj sezoni
Na kraju vegetacije, bor postaje posebno važan jer izravno utječe na formiranje pupova, koji će nositi rod u idućoj sezoni. Pupovi moraju biti kvalitetno razvijeni kako bi se osigurao visoki prinos i dobra kvaliteta plodova. Bor osigurava stabilne stanične stijenke u pupovima, čime ih jača i priprema za hladne zimske uvjete. Nedostatak bora u ovoj fazi može rezultirati slabim, deformiranim pupovima, što negativno utječe na produktivnost biljke u idućoj sezoni. Redovita folijarna gnojidba borom pomaže biljkama da formiraju zdrave i otporne pupove, što je ključ za visoki prinos sljedeće godine.
Primarni cilj jesenske folijarne prihrane borom je osigurati bor za pravilno formiranje pupova, koji će kasnije tijekom proljeća razviti cvjetove. Iako bor ima ključnu ulogu i u procesu cvatnje, jesenska prihrana prvenstveno služi kako bi biljka stvorila zdrave, otporne pupove tijekom jeseni i zime, što će izravno utjecati na uspješno cvjetanje u proljeće.
Evo kako se oba aspekta povezuju:
- Formiranje pupova: Jesenska prihrana borom pomaže biljci da formira kvalitetne pupove prije nego što biljka uđe u zimsko mirovanje. Ovi pupovi u sebi nose potencijal za sljedeću sezonu – iz njih će se razviti cvjetovi i kasnije plodovi. Ako biljka u ovoj fazi ne dobije dovoljno bora, pupovi mogu biti deformirani ili slabo razvijeni, što negativno utječe na kasniju cvatnju i prinos.
- Cvatnja i oplodnja: Iako se bor primijenjen u jesen direktno koristi za formiranje pupova, ti pupovi, jednom kad se aktiviraju u proljeće, moraju imati dovoljno bora za uspješnu cvatnju i oplodnju. Bor je ključan za razvoj peludi, uspješno oprašivanje i razvoj cvjetnih tkiva. Nedostatak bora u pupovima može ometati ovaj proces.
Phytogreen Bor – optimalan izbor za folijarnu gnojidbu
Za optimalne rezultate u folijarnoj gnojidbi preporučuje se proizvod Phytogreen Bor, dostupan putem FarmEcoChem web shopa. Phytogreen Bor sadrži bor u lako dostupnom obliku, što omogućava brzu i efikasnu apsorpciju putem listova.
- Sastav: 11% bor (B), topiv u vodi
Ovaj preparat osigurava biljci potrebne količine bora u ključnim fazama vegetacije, a posebno na kraju vegetacije kada je bitno ojačati biljku za formiranje pupova i zimski period. Phytogreen Bor pomaže biljkama da formiraju kvalitetne i otporne pupove, čime se izravno utječe na produktivnost i prinos u idućoj sezoni.
Folijarna prihrana borom – tehničke smjernice za primjenu
Preporučuje se primjena Phytogreen Bora krajem rujna ili početkom listopada, ovisno o vremenskim uvjetima. Biljke bi trebale imati dovoljno lisne mase kako bi maksimalno apsorbirale bor. Folijarna gnojidba provodi se finim raspršivačem, s posebnim naglaskom na ravnomjernu pokrivenost cijele biljke.
- Preporučena koncentracija je 150-250 ml na 100 litara vode.
Zaključak
Folijarna gnojidba borom, uz primjenu Phytogreen Bora, esencijalna je za lijesku i koštićavo voće na kraju vegetacije. Ova praksa osigurava zdrav razvoj pupova, koji su ključ za budući prinos, te jačanje biljnih tkiva, što izravno utječe na bolji prinos i kvalitetu plodova u nadolazećoj sezoni. Redovita primjena bora na kraju vegetacije povećava otpornost biljaka i osigurava stabilne rezerve ovog važnog mikroelementa.