Rak masline je ozbiljna bolest koja može izazvati značajne štete u maslinicima. Jednom kada bakterija Pseudomonas savastanoi zarazi stablo, započinje dugotrajna borba s ciljem suzbijanja bolesti. Simptomi zaraze očituju se kao deformirane izrasline na kori masline, a oštećenja se mogu pojaviti i na listovima.
Uzroci i širenje raka masline
Bakterija Pseudomonas savastanoi uzrokuje nekontroliran rast stanica masline, što rezultira stvaranjem izraslina koje postaju trajni izvor zaraze. Bakterija ulazi u tkivo kroz rane nastale uslijed oštećenja od vjetra, tuče, rezidbe, berbe i drugih čimbenika. Širenje zaraze može se dogoditi putem vjetra, kukaca i kontaminiranih alata.
Preventivne mjere i tretmani
Prevencija je ključna u zaštiti maslinika od raka masline. Bakreni preparati i peroksidi učinkovito djeluju protiv bakterije na površini biljke, sprječavajući širenje infekcije. Nakon dezinfekcije, preporučuje se primjena korisnih mikroorganizama kako bi se spriječilo naseljavanje patogena.
Za bakterije koje su se već naselile u tkivo masline, potrebno je koristiti preparate sa sistemskim djelovanjem, poput folijarnih bakrenih gnojiva i biljnih čajeva.
Uklanjanje zaraženih izraslina
Neki maslinari uklanjaju izrasline ručno pomoću oštrih alata, nakon čega zaražena mjesta premazuju voskom i preparatima protiv bakterija. Manje grane koje su uklonjene tijekom rezidbe treba iznijeti iz nasada kako bi se smanjio rizik od daljnje zaraze.
Preporučeni tretman za rak masline
Za borbu protiv raka masline preporučuje se primjena Genox Agra, dezinficijensa na bazi peroksida. Preporučena koncentracija je 2-3%, a nakon 48 sati potrebno je nanijeti korisne mikroorganizme, Organico u koncentraciji od 0,5-1%. Ovaj tretman je potrebno ponoviti 2-3 puta tijekom sezone.
Tretman protiv raka masline sličan je tretmanu protiv paunovog oka, što ga čini učinkovitim za obje bolesti.