Mraz predstavlja ozbiljnu prijetnju u ekološkoj poljoprivredi, posebno u višegodišnjim nasadima poput voćnjaka. Proljetni mrazevi, koji nastupaju s hladnim frontama zraka, mogu prouzročiti značajna oštećenja na biljkama, uništavajući cvjetove, listove i izdanke. U ekstremnim slučajevima, proljetni mraz može uništiti cijeli urod za tu vegetacijsku sezonu. Kako bi se spriječile takve štete, sve se više koristi prirodni, ekološki prihvatljiv pristup.

Utjecaj proljetnog mraza na nasade

Proljetni mrazovi događaju se kada hladne fronte s niskim temperaturama prođu kroz nasade tijekom cvatnje ili neposredno prije. Tijekom ovih niskih temperatura, biljke su izložene smrzavanju, što uzrokuje oštećenje tkiva. Cvjetovi, listovi i mladi izdanci su najosjetljiviji, a šteta na njima može dovesti do smanjenog prinosa ili potpunog gubitka uroda. Posebno su osjetljive koštičave voćke poput šljive, trešnje, višnje i marelice, koje prvo cvatu pa listaju.

Ekološka zaštita od mraza

Za zaštitu nasada od mraza, danas su dostupni brojni eko preparati. Ovi proizvodi bazirani su na mikroelementima koji djeluju na prirodne procese u biljci, stvarajući antifriz proteine (AFP) i antifriz aminokiseline (AAA). Takvi spojevi pomažu biljkama da se zaštite od smrzavanja i oštećenja od niskih temperatura.

Primjena preparata poput EkoFreeza i VibroPlant može značajno smanjiti štete od mraza. EkoFreez dolazi u tekućem obliku, dok je VibroPlant fini nano prah. Njihovo djelovanje unutar biljke povećava fotosintezu i osmotski tlak, čime biljka postaje otpornija na hladnoću. Efekti ovih preparata traju između 12 i 15 dana, pružajući ključnu zaštitu u kritičnim trenucima.

Preporučeni tretmani za zaštitu nasada

Za biljke koje prvo cvatu, poput koštičavih voćki, preporučuje se tretman provesti u jesen, kada biljke mogu akumulirati mikroelemente i osigurati bolju otpornost pupovima u nadolazećoj sezoni. Nasuprot tome, biljke poput jabuka i krušaka, koje imaju listove na početku vegetacije, trebaju tretman u proljeće kada listovi dosegnu minimalnu duljinu od 2 cm. Tada je moguće primijeniti škropivo koje biljci pruža potrebnu zaštitu.

Za najbolji učinak, preporučuje se tretman provoditi dva puta godišnje – jednom u jesen i jednom u proljeće, ovisno o vrsti nasada i stupnju izloženosti mrazu. Tretmani omogućuju biljkama da brže saniraju nastala oštećenja, smanjuju gubitke i osiguravaju plodonošenje čak i u godinama kada su mrazovi izraženiji.

Mraz može prouzročiti ozbiljne štete u poljoprivredi, no pravilnom primjenom ekoloških preparata moguće je značajno smanjiti te štete i osigurati zdrav prinos. Korištenjem proizvoda poput EkoFreeza i VibroPlant, koji pomažu biljkama da se zaštite od hladnoće, poljoprivrednici mogu održati nasade i u najhladnijim proljetnim danima.