Gnojidba višegodišnjih nasada ključna je za očuvanje plodnosti tla i osiguravanje dobrih uroda. Tijekom godine, biljke crpe hranjive tvari iz tla za rast i razvoj, a to je posebno izraženo kod voćnih nasada. Da bi osigurali dobar rast i plodonošenje u novoj vegetacijskoj sezoni, važno je provesti gnojidbu tijekom jeseni i zime.

Gnojidba višegodišnjih nasada u jesensko-zimskom periodu?

Prihranu je važno obaviti u jesensko-zimskom periodu kako bi se hranjive tvari uslijed vlage pravilno raspodijelile u tlu. To omogućuje biljkama da s prvim znakovima vegetacije mogu odmah početi upijati hranjiva. Gnojidba u ovo vrijeme osigurava da biljke započnu novi ciklus rasta s optimalnim uvjetima za razvoj.

Vrste gnojiva za gnojidbu višegodišnjih nasada

Gnojiva koja se koriste u prihrani mogu biti različita, od provrelih stajskih gnojiva do industrijskih peletiranih ekoloških gnojiva. Zbog ograničene dostupnosti ekološkog stajskog gnojiva, većina proizvođača koristi peletirana gnojiva koja su jednostavna za primjenu. Ta gnojiva dolaze u granuliranom obliku ili kao peleti veličine 3-6 mm, pakirana u vrećama od 25 kg, s hobby pakiranjima od 5 kg.

Sastav gnojiva

Sastav gnojiva varira ovisno o proizvođaču, ali najčešće uključuje osnovne makro elemente: dušik (N), fosfor (P) i kalij (K). Ovaj omjer NPK označen je brojkama na pakiranju, npr. NPK 3.10.5. označava 3% dušika, 10% fosfora i 5% kalija u 100 kg gnojiva. Korištenje analize tla može pomoći u određivanju kojih elemenata nedostaje i koji su prisutni u suvišku, što pomaže u odabiru pravilnog gnojiva.

Mikroelementi i poboljšivači tla

Osim osnovnih makro elemenata, neka gnojiva sadrže i mikroelemente poput sumpora (S), kalcija (Ca), željeza (Fe), bora (B) i cinka (Zn). Ovi elementi dodatno poboljšavaju strukturu tla i prilagođavaju njegovu kiselost. Gnojiva s kalcijem koriste se za smanjenje kiselosti tla, dok se sumpor koristi za povećanje kiselosti.

Također, huminske i fulvinske kiseline često se dodaju kako bi poboljšale fizičke i kemijske karakteristike tla, osiguravajući bolji rast i razvoj biljaka.

Prednosti ekoloških gnojiva

Ekološka gnojiva imaju prednost nad konvencionalnima jer smanjuju gubitak dušika iz tla kroz isparavanje ili ispiranje. To znači da biljke mogu iskoristiti ukupnu količinu dušika za svoj rast. Primjena gnojiva može se kretati od 500 do 1000 kg po hektaru, ovisno o kulturi i gustoći nasada. U ekstenzivnom uzgoju preporučena doza je 200 g po mladom stablu, a do 3 kg za stabla u punom rodu.

Pravilna gnojidba višegodišnjih nasada presudna je za osiguravanje hranjiva potrebnih za zdrav rast i plodnost voćaka. Korištenjem ekoloških gnojiva u jesensko-zimskom periodu, osiguravate biljci optimalne uvjete za ulazak u novu vegetacijsku sezonu s maksimalnim prinosima.